EST

left Kõik uudised

eek.ee
Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor lõpetajad teenivad keskmiselt 1000 eurot rohkem kui Eesti mediaanpalk
30.05.2025

Eesti tööturg hindab praktilist haridust - rakenduskõrgkooli lõpetanute tööhõive ulatub 90%-ni ning lõpetajad teenivad üle Eesti keskmise mediaanpalga. Kiireim palgakasv on toimunud IKT ja ettevõtluse erialadel.

Rakenduskõrgkooli lõpetanute tööhõive on jätkuvalt kõrge, ulatudes olenevalt erialast 70-95 protsendini. „Kõrge tööhõive näitab, et Eesti tööturg hindab praktilist haridust, mis annab kindlad, kohe rakendatavad oskused ja valmistab lõpetajad ette konkreetseteks ametiteks,“ sõnas Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor rektor Andrus Pedai.  

Haridus- ja Teadusministeeriumi andmekogu Haridussilm 2024. aasta võtmeindikaatorite põhjal on hõivatus kõrgeim tehnika, tervise, ehituse, transpordi, ettevõtlus ja infotehnoloogia erialadel.

Mediaanpalk ligi tuhat eurot kõrgem

Kõrgeimat mediaanpalka teenivad rakenduskõrgkoolide lõpetajatest Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor (EEK Mainor) info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) vilistlased – keskmiselt 2665 eurot kuus. See on ligi tuhat eurot rohkem kui Eesti 2024. aasta lõpu mediaanpalk, mis oli 1699 eurot kuus. 

„Kaasaegne ettevõte otsib töötajat, kes suudab teoreetilised teadmised kohe praktikasse rakendada, teeb koostööd erinevaid valdkondi esindavate inimestega, on ettevõtliku eluhoiakuga ja mõistab tehnoloogia arenguid. Töötaja, kellel on lai silmaring ja elulised teadmised, on alati olnud hinnatud – ja see kajastub ka nende töötasus,“ selgitas Pedai.  

Oluline palgakasv on toimunud just IKT valdkonna lõpetajate seas – nende mediaanpalk on kasvanud aastaga 14%, mis on ligi poole rohkem kui Eesti keskmine. Statistikaameti andmetel tõusis 2024. aastal mediaanbrutopalk 8%. Eesti keskmisest kiirem palgakasv on toimunud ka ettevõtluse erialadel.

Magistrikraad aitab liikuda juhtivale positsioonile

Tööturu ootustele vastamiseks pakub EEK Mainor magistritasemel paindlikke ja tööelule suunatud õppekavasid, mis on loodud tihedas koostöös valdkonna ekspertide ja tööandjatega. Kõrgkoolis pakutav rakenduskõrgharidus keskendub eelkõige just ettevõtlusele ja tehnoloogilistele arengutele ühiskonnas, sealhulgas tehisintellektile. 

„Meie magistriõppeprogrammid on loodud selleks, et anda üliõpilasele praktilised teadmised, mida saab tööelus koheselt rakendada – ükskõik, kas eesmärgiks on juhtiv positsioon, ettevõtlusega alustamine või spetsialiseerumine kindlas valdkonnas,“ ütles EEK Mainori rektor Andrus Pedai.

  1. aasta sügisel saab EEK Mainoris alustada õpinguid järgmistes magistriõppeprogrammides (MBA):
  • Rahvusvaheline ärijuhtimine – ingliskeelne õppekava keskendub juhiomaduste arendamisele ning kaasaegsete kestlike organisatsioonide ülesehitusele ja strateegiatele. Eriala lõpetajal on mitmekülgsed teadmised iduettevõtlusest ning innovatsiooni ja jätkusuutlike ettevõtluspraktikate rakendamisest.

  • Tarneahela juhtimine - eriala on loodud neile, keda huvitab toote või teenuse liikumisega seotud protsesside kavandamine, koordineerimine ja jälgimine algallikast kuni lõppkasutajani. See teekond hõlmab hankeid, tootmist, laonduse korraldust, transpordi planeerimist ja palju muud.

  • Inimressursside juhtimine - see on võimalus inimestele, kes soovivad juhtida muutusi, mõtlevad igal ametikohal nagu ettevõtja ning lähtuvad oma töös eluterve organisatsiooni huvidest. Eriala eesmärk on anda õppijale kõik tööriistad, et olla inimkesksete oskustega liider mistahes valdkonna ettevõttes.

  • Finantslahenduste juhtimine - kaasaegne eriala neile, kes soovivad juhtida finantslahendusi kogu ettevõtte tegevuste ahelas, korraldada investorsuhlust, juhtida andmepõhiselt ning mõista, kuidas ehitada üles kauakestev organisatsioon.

Lisaks eelnevale on Eesti Ettevõtluskõrgkool Mainor sügisest 2025 käivitamas  Ärianalüüsi ja andmepõhise innovatsiooni eriala rakenduskõrghariduse tasemel. Uus eriala on loodud neile, keda köidab suurte andmemahtudega töötamine ja selleks uute meetodite loomine. See on praktiline ja ajakohane õppekava, kus ärianalüüs ja innovatsioon on omavahel ühendatud, valmistades õppija ette töötama dünaamilistes ja kiiresti arenevates valdkondades. 

Kõik nimetatud õppekavad toimuvad sessioonõppena, mis on mõeldud töötavale inimesele ja toimub neljapäevast pühapäevani õppesessioonide kalendri järgi.