Mehaanika ja elektroonika valdkonnas terviklahendusi pakkuva HANZA Mechanicsi Baltikumi klastri president Emöke Sogenbits rääkis konverentsil „Building the virus-resistent company“ kiirelt kasvava rahvusvahelise ettevõtte ja isiklike kogemuste näitel kriiside ennetamisest ja neile reageerimisest.
Üle kahe kümnendi nii Kesk-Euroopas, USA-s ja Hiinas kui nüüd Eestis erinevate allhankefirmade heaks töötanud Sogenbits juhindus EEK Mainori ja Ülemiste City korraldatud konverentsil peetud ettekandes „Surviving in the World of VUCA“ („VUCA maailmas ellu jäämine“, inglisekeelsest lühendist VUCA – volatility (volatiilsus, muutlikkus), uncertainty (ebakindlus), complexity (keerukus) ja ambiguity (mitmemõtmelisus, ebaselgus)).
„Mul tõesti ei ole taskus kristallkuuli, kuid hakkasin tajuma selles äris ebamäärasuse kasvu umbes pool aastat enne kriisi. Olen selles valdkonnas näinud erinevaid kriise, siis eks see kogemusest tulenev vaist hakkas sisemiselt tööle, kui ma hakkasin piltlikult öeldes haamrit vastu lauda koputama ja märku andma: „Poisid, midagi on toimumas.“. COVID tuli lihtsalt pool aastat hiljem kirsina tordil. Jäänuks COVID olemata, tulnuks midagi muud. Ebakindlus oli selgelt õhus,“ alustas ettekannet kuus aastat HANZA Baltikumi juhtinud Sogenbits.
Ta kirjeldas, kuidas Hiinast alanud kriis kibekiirelt siia jõudis, esmalt laevaliikluse peatas ning seejärel tarneahelaid ja ettevõtete lähenemisi tundmatuseni muutis. Nagu oleks sellest veel vähe, peatus laevaliiklus täielikult selle aasta kevadel tänu Suessi kanalis laevaliikluse ligi nädalaks blokeerinud massiivsele konteinerlaevale.
„Nägin, kuidas kodukontoritesse kolimine muutis otsemaid meie sektori ettevõtete efektiivsust. Skandinaavias on nii olnud poolteist aastat. Ma parem ei räägi, kuidas neil läheb. Meie olime täielikus isolatsioonis ainult kolm nädalat. Saime kiirelt vaktsineeritud, jumal tänatud. Selles tööstusvaldkonnas on oluline olla pidevalt kohal ja tunda vahetult pulsi tuksumist,“ rääkis Sogenbits veendunult.
Muutused pakuvad võimaluse teha midagi suurt
Muutunud ajas ja tingimusis sai globaliseerumise asemel võtmesõnaks lokaliseerumine. „Paljud firmad on kui külmunud. Sakslased on seda oma tootmissektori kohta ise kinnitanud. Ju oodatakse kuni kõik halb möödub. Aga kuni nad ootavad ja loodavad ning samal ajal kõike vähendavad, siis ennustan, et elu normaliseerudes nad ei pääse – sest siis on vaja tootmist järsult hoogustada, milleks neil pole vahendeid,“ kirjeldas ta ja lausus HANZA kohta: „Meie jaoks tõusis esiplaanile vajadus terve kontseptsioon ümber mõelda.“
Sogenbits rõhutas muutustele avatud ja pidevalt jätkusuutlikkusele keskenduva mudeli olulisust.
„Muidugi on COVID-i aeg olnud tõeliselt keeruline. Aga kui me ei ole selle ajaga saanud viirusekindlaks, siis usun, et kõikvõimalikele muutujatele kuulikindlaks küll,“ lausus ta muigelsui. „Samas pean seda siiralt karjääri kõige vahvamaks perioodiks. Ma ei tea igavamat mõtet kui: „Oleme alati teinud nii.“ Metallitööstusse tulles kuulsin seda lauset 20 korda päevas. Nii palju, et õppisin eirama. Tahan juhinduda mõttest, et muutused pakuvad võimaluse teha midagi tõeliselt suurt.“
Edukas juht on sündmustest ees ja inspireeriv juht kaasab tegudesse kogu meeskonna
„Arvan, et eduka juhi suurim oskus on olla sündmustest pidevalt vähemalt pool aastat ees. Ega ju ilmaasjata ole öeldud, et hea omanik ootab paremaid aegu, kui on tõeliselt raske ja valmistub halvemateks, kui läheb tõeliselt hästi. Olen minagi olnud tujurikkuja, kui küsinud headel aegadel järgmiste kuude tellimuste kohta,“ tõi ta näite. „Juht peab olema valmis muutusteks.“
Juhi rollis on oluline olla kohal, oma inimeste juures ja ees ning sisendada neile kindlustunnet eriti just keerukatel aegadel ning nõnda, samm sammu haaval liikuda edasi. Tõeliselt inspireeriv juht:
„Kui sa oled otsustanud inimesi juhtida, siis juhi, ka rasketel aegadel,“ rääkis Emöke.
Mitmekesine meeskond kui pikaajalise edu võti
Samamoodi omistab Sogenbits võtmetähtsust meeskonna kui mitmekesise terviku loomisele ning juhindub Steve Jobsi tarkusest „Suuri asju ei tee kunagi üks inimene, vaid meeskond.“
„Mina ei pea olema insener, vaid õigete inimeste leidja ja ühendaja, suure pildi nägija ja mõistagi vastutaja. Olen üritanud värvata inimesi, kes kompenseerivad minu või teiste meeskonnaliikmete nõrkusi. Koosolekutel esineb meil tuliseid vaidlusi, aga just neid me edasi liikumiseks vajamegi. Erinevate kogemuste, ideede ja filosoofiate kogum loob tegeliku aluse loovateks ja uuenduslikeks lahendusteks,“ lausus ta ja andis soovituse: „Keskenduge rohkem faktidele ja protsessile, palgake endast targemaid inimesi ning öelge „ei“ neile, kes konfliktide vältimiseks on kõigega nõus!“
Sogenbits tutvustas Tartus järgmise aasta lõpuks valmivat HANZA uut tootmiskeskust, samuti Narva tehase COVID-i aegset peadpööritavat arengut ning lausus: „Narvas on meil 500 ja Tartus 260 töötajat. Mõelge, kui palju usaldust ja meelekindlust nii suurte projektidega jätkamine nii karmil ajal on vajanud! Aga just see ongi meie pidev ja vankumatu usk jätkusuutlikkuse ja see kajastub ka meie motos „All you need is one“.“
Emöke Sogenbits on pälvinud üle-eestiline aktiivse ühiskonnaelu tunnustuse “Aasta naine 2019” ning on konkursi „Parim juht 2021“ finalist.
Vaata videot Emöke Sogenbitsi ettekandest https://youtu.be/Og4v89DBmBc