Ameerika Ühendriikides nii avalikus kui ka erasektoris silmapaistva karjääri teinud dr Linda L. Singh jagas EEK Mainori ja Ülemiste City koostöös korraldatud konverentsil „Building the Virus-Resistant Company“ („Viiruskindla ettevõtte loomine“) rikkalikku kogemuste pagasit.
Enam kui kolme kümnendi pikkuse strateegilise juhtimise praktilise ja nõustamise kogemusega Marylandi rahvuskaardi esimene naissoost erukindral julgustas oma ettekande lõpus kõiki, kellel napib tänases ebakindlas reaalsuses julgust.
„Kui oled näiteks üliõpilane ja soovid aidata pandeemia tekitatud probleeme lahendada, kuid kõhkled, kas hakata ettevõtjaks, siis soovitan: just nüüd ongi õige aeg! Ajas tagasi minnes näeme, et innovatsioon, julged ideed ning uute tehnoloogiate loomine ja turule toomine aitab meid kõige edukamalt pimedusest uude normaalsusesse,“ lausus üleilmse konsultatsioonifirma Kaleidoscope Affect tegevjuht ja asutaja, kes teeb koostööd ka USA TOP 100-sse kuuluva Towsoni Ülikooliga.
Küsimuste voorus meenutas ta aastatetagust külaskäiku ühte Tallinna innovatsioonikeskusesse ja sealt saadud ideede USA-sse viimist, mille tulemusel kujunes kõrgemal tasemel rahvusvaheline koostöö. „Marylandi osariigi vastutav kuberner saabus isiklikult Tallinna, kohtus paljude teie ettevõtjatega ja kutsus nad seejärel siia (Marylandi – toim.) visiidile.“
Avatus ja loovus loovad vajaliku innovatsioonikultuuri
Dr Linda L. Singhi ettekanne Ettevõtlusmaastiku muutuste võlu“ („Enterpreneur Landscape „The Beauty of Change““) peatus ettevõtluse ökosüsteemi loomise erinevatel mõjuritel, samuti arvukatel näidetel tehnoloogiasiirde ning teadus- ja arendustegevuse vallas.
„Vahet ei ole, kas oled alles turule tulnud start-up, õppeasutus, suur- või väikeettevõte, pead tagama, et soodustad ettevõttesisest innovatsioonikultuuri arengut. See oluline juhtimise tööriist sisaldab endas olulisi motivatsiooni soodustavaid tegureid: mõtlemise ja käitumise muutust ning soovi midagi ära teha, midagi muuta. Innovatsioonikultuuri soodustamine loob organisatsioonisiseselt uue, uskumatu energia ja ühise tulevikuvisiooni ning võib muuta lõppkokkuvõttes tervet ettevõtlusmaastikku,“ tähtsustas Singh. „Visioonita soodustad võimaluste ja kasvu asemel aina uusi probleeme.“
Kuidas innovatsioonikultuuri aga tekitada? Singh: „Ühine mõtlemine, käitumine ja identiteet tekitab võimsa energiavälja. Juhtide ülesanne on näidata rohelist tuld avatusele ja loovusele!“
Singh kirjeldas põhjalikult väikeettevõtete olulisust järjepideva kasvukeskkonna loomisel ning tõi näiteid, millega on kodu(osa)riigis kokku puutunud. „Me ei saa üle ega ümber õiguslikust ja poliitilisest mõjust. Seepärast kaasame terviklikuma ettevõtlusmaastiku ehitamisse järjepidevalt seaduseloojaid, et nende otsused ei seaks väikeettevõtlust, teadus-, arendustegevust ja talente ning seega terve ühiskonna arengut löögi alla,“ kirjeldas ta. „Ajakohase õigusraamistiku loomine on siin väga kuum teema – oluline, et regulatsioonid püsiks tehnoloogia arenguga samas tempos ega pidurdaks seda.“
Singh tõdes, et teadus- ja arendustegevus on USA-s viimase paari aasta jooksul muutunud oluliselt efektiivsemaks. „Enam ei keerelda aeglases rattas, vaid on õpitud, kuidas viia teekond ideealgest turule jõudmiseni võimalikult kiirelt. See puudutab nii tarkvaraarendusi kui ka tootmissektorit. Vana ja manuaalne on asendunud kõrgtehnoloogiaga,“ tutvustas ta sealset majanduskeskkonda. „Kõikjal riigis on nn. valitsuse laborid, mis loovad pidevas koostöö teadlaste ja ettevõtjatega aina uusi ideid. Tõeliselt tõhus algatus teenib ka rahastuse.“
Võtmeküsimus: kuidas tuua homne tehnoloogia täna turule?
Tulevikuvaates omistas dr Singh võtmetähtsust igakülgsele sildade ehitamisele.
"Et tuua homne tehnoloogia turule, on vajalik protsesse lihtsustada ning luua tugevamad sidemed tehnoloogiasiirde eri osapoolte – näiteks teadlas- ja äriringkondade – vahel. Koostöö tõhustamisele aitaks oluliselt kaasa ka mittetulundusühingute tõhusam ettevõtlusahelasse kaasamine.“
Tema hinnangul peitub võti protsesside viimises tasandile, et „neist saab meie igapäevase mõtlemise ja tegevuse loomulik osa.“ „Sageli näeme, et head ideed jäävad seisma. Tavaliselt on neil juhtudel põhjus lihtne: ei teata, kellega edasi rääkida. Sestap on määrav toimiva kogukonna ja abimeetodite loomine,“ rääkis dr Singh ja tõi näite Marylandist: „Siin on loodud nn. ettevõtluskeskused, kus peaaegu kõik avalikud ja akadeemilised asutused koos käivad. Tegemist on väga koostöösõbraliku ja avatud keskkonnaga, kus ka üksikliikmed saavad olla osa suure pildi loomisel.“
Vaata dr Linda L. Singhi ettekannet SIIT https://youtu.be/UnIlM1tauJI